• Реєстрація
П'ятниця, 23 січня 2015 00:00

Баскетбольна географія. Азія

Автор  Ronald
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

  Ми продовжуємо нашу захоплюючу подорож баскетбольними континентами та країнами, під час якої дізнаємося, як же розвивається наш улюблений вид спорту в Азії та які збірні і гравці правлять тут балом. 

  
     ФІБА Азія є керівним баскетбольним органом в Азії та відповідає за управління та розвиток спорту на континенті. Організація використовує всебічний та узгоджений підхід в якості політики в управлінні своїми справами за участю всіх і кожного партнера Національної Федерації в процесі прийняття рішень. Будь-який член організації може запропонувати ідеї та зміни в політику в будь-який час, які обговорюються і вирішуються під час засідань Центральної ради - вищого адміністративного органу.

    Члени сім'ї ФІБА Азії принесли з собою різноманітність культур і мов, що робить ФІБА Азію чи не найрізноманітнішим та найяскравішим баскетбольним співтовариством на планеті. На сьогодні до неї входять: Китай, Гонконг, Японія, Південна Корея, Макао, Монголія, КНДР, Тайбей, Бруней, Камбоджа, Індонезія, Лаос, Малайзія, М'янма, Філіппіни, Сінгапур, Таїланд, Тимор-Лешті, В'єтнам, Афганістан, Бангладеш, Бутан, Індія, Мальдіви, Непал, Пакистан, Шрі-Ланка, Іран, Ірак, Йорданія, Ліван, Палестина, Сирія, Ємен, Бахрейн, Саудівська Аравія, Кувейт, Оман, Катар, ОАЕ, Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан.

     Для регулювання питань адміністрації та нормального функціонування ФІБА Азія розділена на шість підзон:

· Східна Азія
· Південно-Східна Азія
· Південна Азія
· Центральна Азія
· Затоки
· Західна Азія

    Кожну підзону очолює президент і генеральний секретар, обраний національними федераціями у відповідній підзоні. Підзони також вибирають і призначають своїх представників до Комітету Центрального Правління, а також виконавчого директора.

   Перший чемпіонат з баскетболу був проведений у Манілі (Філіпіни) в 1960 році. Саме  філіпінці домінували у 60-х роках ХХ століття, вигравши 3 із 5 турнірів та одного разу зайнявши 2 місце. Але починаючи з середини 70-х, і до сьогодні, домінуючою азійською баскетбольною державою є Китай (КНР), навіть попри те, що в останні 10 років з цим намагається посперечатися Іран. Тож саме про ці країни ми поговоримо найбільше, але при цьому не забувши й про інших головних дійових осіб континенту.

 

Китай 

           

    Китай - країна чаю, великих філософів (Конфуцій, Лао Цзи), видатних винаходів (папір, порох, шовк, чавун, паперовий змій) та надзвичайних можливостей. Маючи майже необмежені демографічні (1.35 млрд. чоловік), територіальні (9.6 млн. кв. км) та природні (майже всі відомі корисні копалин) ресурси, не дивно, що ця держава зараз розвивається шаленими темпами. Не дарма ж у 2014 році КНР обігнала за обсягом ВВП багаторічного лідера по цьому показнику - США (14 трлн. $ США). Не стоїть осторонь і баскетбол, який через залучення іноземних гравців переживає новий вінець своєї історії. 

    Саме Китай ось уже 40 років домінує на баскетбольній мапі Азії, здобувши на чемпіонатах континенту 15 золотих, 1 срібну та 2 бронзові медалі. За кількістю нагород поступається тільки Південній Кореї (23), але аж ніяк не за якістю. Неодноразово брали участь у чемпіонатах світу, де, хоч великих перемог і не здобули, та все ж і "хлопчиками для биття" були там не завжди.

   Зараз китайці мають найсильніший клубний чемпіонат Азії, де крім місцевих гравців, зібрані досить сильні виконавці з усього світу, у тому числі ті, хто виступав в НБА. Китайська баскетбольна асоціація (далі - КБA) (кит. 中国 男子 篮球 职业 联赛) - китайська професійна баскетбольна чоловіча ліга, заснована у 1995 році. Англійське скорочення CBA в Китаї використовується навіть частіше, ніж китайська назва. Також існує жіноча ліга - WCBA. Другим дивізіоном є напівпрофесійна Національна баскетбольна ліга (НБЛ). З відомих американців можна відзначити Стефона Марбері, Кеньона Мартіна, Стіва Френсіса, Трейсі Макгреді, Гілберта Арінаса, Джей Ар Сміта, Аарона Брукса. Всі вони або виступали, або продовжують виступати у цій лізі. На сьогодні у чемпіонаті бере участь 20 команд.

     Більшість назв команда в КБА підкоряються певним правилам і складаються зазвичай з трьох частин в наступному порядку:

- Географічна прив'язка (за винятком команди «Баї» або «Огест Фест»). До неї може бути віднесено назву будь-якої адміністративної частини КНР, починаючи з провінційного рівня;
- Назва компанії-спонсора (або частина такої назви). Спонсорські зобов'язання можуть змінюватися, відповідно в деяких випадках назва команди може бути різною, навіть напротязі одного сезону;
- Прізвисько, наприклад, назва тварини. Дана частина змінюється порівняно рідко.

   "Гуандун Саузерн Тайгерс" та "Баї Рокетс" є найтитулованішими командами країни (по 8 титулів). Проте діючим чемпіоном є "Бейцзин Дакс", де грає прославлений у минулому гравець НБА, геніальний розігруючий Стефон Марбері. З 2005 року нагорода, яку вручають переможцю фінальної серії чемпіонату називається "Кубок Моу Цзоюня". Саме Моу Цзоюня вважають "піонером" китайського баскетболу.

     

   Попри те, що китайців вважають людьми невисоко зросту, саме високі гравці цієї далекосхідної країни заявили про себе найголосніше на світовому рівні.

                                         

     Яо Мін                                 И Цзяньлянь                            Менгке Батир

    Найяскравішим представником китайського баскетболу, зокрема, і азійського, загалом, є Яо Мін - гравець, який грав у НБА з 2002 по 2011 роки за команду "Хьюстон Рокетс", де разом з Трейсі МакГрейді створили один з кращих дуетів ХХІ століття. На момент виступів у НБА був найвищим гравцем в чемпіонаті, його зріст становив 2,29 метра. Прапороносець збірної Китаю на відкритті Олімпіади 2004 р. в Афінах і Олімпіади 2008 р. в Пекіні, уже в 10 років мав зріст 165 см.

   Яо дебютував у збірній Китаю на літніх Олімпійських іграх 2000 року в Сіднеї, і разом з Ван Чжічжі і Менгке Батиром вони склали так звану «Велику стіну». На олімпійських іграх 2004 року в Афінах у цілому команда виступила невдало, але Яо увійшов до символічної збірної баскетбольного турніру. На чемпіонаті світу 2006 року Китай дійшов лише до 1/16 фіналу.

    Яо Мін є одним з найбільш впізнаваних і багатих людей Китаю, ряд великих компаній уклали з ним контракти. У липні 2009 року Яо Мін купив свій колишній китайський клуб «Шанхай Шаркс», щоб допомогти йому подолати серйозні фінансові труднощі та підняти з дна турнірної таблиці. На даний момент Яо Мін працює також і спортивним коментатором, ведучи репортажі з баскетбольних змагань.

  У КНР баскетбол поступово стає національною релігією, наряду з буддизмом та конфуціанством. Тому зовсім не дивно, що вже зараз вболівальників нараховується більше, ніж усього населення континентальної Європи.

  

Іран 

           

  Ісламська республіка Іран (перс. جمهوری اسلامی ایران‎ — Джомгурі Есломі-йє Іран) також використовуються назва Іран (перс. ایران‎ [ʔiɾɒn]) або Персія) — держава на південному заході Азії. Столиця — місто ТегеранПопри те, що іранці називають свою країну Іраном з давніх часів, у світі застаріле іменування "Персія" залишалося загальноприйнятим до 1935 року, поки Шах Реза не зажадав від інших також називати його країну Іраном. У перекладі з перської мови Іран означає «Земля Аріїв». Це досить цікава країна, з самобутньою величною історією, а тому не зайвим буде почитати деякі факти про неї (http://cikavo.net/cikavi-fakti-pro-iran/).

   Проблемою для країни є її ядерна програма, яка взяла старт у 1967-му році, коли в країні з'явився перший ядерний реактор потужністю в 5 МегаВат. З тих пір "колишня Персія" наростила свої потужності і тримає в напрузі весь світ, постійно наражаючись на санкції від США і країн Євросоюзу - вони бояться, що в іранців вже досить збагаченого урану для створення декількох атомних бомб. Ще однією проблемою є наркотики, оскільки Іран має дві тисячі кілометрів спільного кордону з Афганістаном, Пакистаном та Іраком, країна потерпає від наркомафії. Експерти в один момент навіть повідомили про те, що в Ірані приблизно 1,2 мільйона громадян є наркоманами. Уряд бореться з обігом наркотиків як може - усіх, хто пов'язаний з їх зберіганням і розповсюдженням, чекають тривалі терміни ув'язнення, а якщо мова йде про особливо великі партії заборонених речовин, то таких порушників, згідно з іранським законодавством, прийнято стратити способом повішення на підйомному крані обличчям до афганського та пакистанського кордону. Все це відбувається в громадських місцях - ця умова обов'язкова.

   Також ми знаєм цю країну через те, що там народився Омар Хаям - великий персидський поет, філософ, математик і астролог, який жив у ХІ столітті, знаменитий на весь світ. Іранцям великий мислитель крім всіх своїх мудростей залишив особливий календар, який використовується в країні донині. Крім того, варто відзначити, що іранська кухня  вважається однією з найсмачніших і користується величезною популярністю по всьому світу.

   Попри міжнародну ізоляцію збоку більшості країн світу та недостатній рівень життя населення, баскетбол тут розвивається досить високими темпами. Іран став під егіду ФІБА в 1947-му році, але до кінця другого тисячоліття збірна цієї країни не могла похвалитися великими успіхами. Іранці були типовим азійським середняком, який раз на два роки намагався потрапити на чемпіонат світу чи Олімпіаду за допомогою чемпіонату Азії, але ніяк не міг потрапити в число призерів.

 Чемпіони Азії 2013 року

    Справжній прорив іранці вчинили вже в наш час - наприкінці «нульових», і він безпосередньо пов'язаний з народженням зірки місцевого масштабу - Хамеда Хаддаді. Високий центровий не був вибраний на драфті в 2004-му році, але пізніше провів шість сезонів в НБА, граючи за Мемфіс. Саме 29-річний бігмен став лідером команди, яка на даний момент завоювала перемогу на трьох з чотирьох попередніх чемпіонатах Азії (2007, 2009, 2013), що дозволило Ірану вдруге зіграти на Олімпіаді (Пекін-2008, перший раз - Лондон-1948 ), а також вперше зіграти на чемпіонаті світу (Туреччина, 2010). Також брали участь у чемпіонаті світу 2014 року в Іспанії, де потрапили в дуже тяжку групу (Бразилія, Франція, Іспанія, Сербія, Єгипет), а тому змогли перемогти тільки в африканців. При цьому в іграх з фаворитами показували досить змістовну гру.

   Важливим показником іранського прогресу та домінування в Азії є їх місцевий чемпіонат. Останні кілька років іранська Суперліга щорічно може похвалитися наявністю добротних легіонерів, які із задоволенням їдуть заробити в Азію і, відповідно, підносять її рівень у порівнянні з іншими азіатськими лігами, що позитивно позначається на місцевих виконавцях. Іранська баскетбольна Суперліга (ІБС) є Професійною баскетбольною лігою в Ірані, заснованою в 1998 році. Багатьма спеціалістами розглядається як одна з кращих ліг в Азії, поступаючись по силі гравців та популярності тільки СВА (Китай). На сьогодні у чемпіонаті бере участь 16 команд.

   Діючими чемпіономи країни є "Петрохімі Бандар Імам", які завойовують титул ось уже 2 роки підряд. Проте найтитулованішою командою є не вони, а "Мехрам" із Тегерану. Також прослідковується цікава закономірність, яка полягає в тому, що зазвичай у чемпіонату перемагають команди із столиці (10 із 16).

         

  Якщо ж говорити про найвідоміших та найсильніших гравців цієї гірської країни, то хотілось би виділити Хамеда Хаддаді та Арсалана Каземі. Саме на них будується вся гра збірної та покладаються найбільщі надії в майбутньому.

            

                                                               Ахмед Хаддаді         Арсалан Каземі

   Роль Хаддаді у збірній Ірану просто величезна. Це лідер команди, її головна зброя та один із головних мотиваторів. Гравець, який має 6-ти річний досвід гри в НБА (Мемфіс, Фінікс). Безсумнівно, кращі його роки в США припали на період в "Мемфісі", де він був опорою для Марка Газоля, який якраз тільки починав перетворюватися в елітного центрового, яким він є зараз. Після повернення з НБА, минулий сезон і це літо центровий провів так, що деякі генеральні менеджери в НБА стали подумувати про притягнення гравця в склади своїх команд. Але зараз все таки виступає на батьківщині за "Махрам".

   Арсалан Каземі - 24-річний важкий форвард, який став першим іранцем, обраним клубом НБА на драфті. Це майбутнє іранського баскетболу. Відігравши 3 сезони  за коледж "Райс" та 1 рік за"Орегон", у 2013-му році Арсалан був обраний Вашингтоном під 54-м номером, а пізніше права на гравця отримала Філадельфія. Цього літа Каземі був у ростері Сіксерс у Літній лізі, але отримав тільки кілька хвилин лише в двох матчах, так і не набравши свої перші очки в майці Філадельфії. Тим не менш, у збірній хлопцеві довіряють і розраховують на нього, а рости поряд з уже досвідченим Хаддаді легше. Більше того - Каземі брав участь у ЧС-2010, і вже тоді був одним із кращих в команді, набираючи 12,0 очка і 7,4 підбору в середньому за матч. Зараз виступає в Китаї за "Чонгкінг Флаїнг Драгонс".

 

Південна Корея

 

   Республіка Корея (кор. 大韓民國, "Велика країна народу хан") або Південна Корея — країна у Східній Азії. Розташована у південній частині Корейського півострова. Володіє декількома десятками островів, найбільші з яких — Чеджудо, Чедо, Коджедо. Столиця — Сеул ("глобальне місто"), друга за розміром міська агломерація у світі (23 995 000 чоловік). Знаходиться в помірному поясі у переважно гірській місцевості.

   Острів Чеджудо - гордість Південної Кореї та її справжня прикраса. Це найбільший острів у країні «ранкової свіжості», який окрім своєї природної краси, може похвалитися ще й наявністю вулкана Халласан. Словом, острів Чеджудо - щось із серії «краще один раз побачити». Хоча б на фотографіях.

  Корейська корида відома на весь світ тим, що часто тутешнім бикам перед забігами дають вжити алкогольний напій, що передбачувано робить бої ще більш видовищними. Тим не менш, корейська корида - це ще й найменш кривава корида, адже тут бики б'ються не на смерть. В один прекрасний момент бик, що програв, просто покидає арену, чому персонал абсолютно не перешкоджає.

   

  Чи варто зазначати, що Південна Корея в гонитві за Японією вже давно відірвалася від Європи в питанні унікальних технологій. У Корейському інституті науки і технологій, наприклад, займаються розробкою роботів JEROS, які покликані знищувати медуз. В ідеалі ці машини зможуть знищувати майже тонну (1000 кг) медуз за годину, роблячи відпочинок туристів у Кореї ще прекраснішим.

  Корейські дівчата абсолютно не соромляться коригувати своє обличчя за допомогою «пластики». За статистикою, кожна п'ята кореянка вдається до хірургічного втручання подібного роду, а найчастіше дівчата бажають змінити розріз очей, щоб більше бути схожими на "інший світ".

   Що ж до баскетболу, то цей вид спорту суттєво поступається по популярності футболу. Та все ж корейські баскетболісти здобули найбільше медалей на чемпіонатах Азії (23), що багато про що говорить. Збірна Південної Кореї почала виступати під егідою ФІБА в 1955-му році, а вже в 1960-му вперше взяла участь у чемпіонаті Азії. З тих пір корейці так і не пропустили жодного чемпіонату Азії і є однією з домінуючих сил в азійському баскетболі.

   Вперше Південна Корея взяла участь в чемпіонаті світу в 1970-му році, після того як у 69-му стала чемпіоном Азії. Той Мундіаль в Югославії став для корейців поки кращим у їхній історії - там вони зайняли 11-е місце. Найгірший результат на чемпіонатах світу для Південної Кореї був встановлений в Іспанії - на ЧС-1986 збірна не виграла жодного матчу і фінішувала 22-ю. У цілому ж, свою кращу гру корейці демонстрували в 70-х - 90-х роках. Останній найгучніший успіх азіатів був зафіксований у 1997-му році - другий титул чемпіонів Азії. Далі було "срібло" ЧА-2003, а в останніх розіграшах азіатського першості (2011, 2013) у команди, яку сьогодні очолює Йо Джа-Хак, були бронзові нагороди.

   Вся збірна Південної Кореї сьогоднішньої версії грає в місцевому чемпіонаті - великих зірок у команді немає. Хіба що височенний центровий Ха Сьюн-Джин (2,21 см), який був обраний "Портлендом" під 46-м номером на Драфті-2003, а після навіть посидів на лавці Блейзерс протягом двох сезонів. Збірна Південної Кореї - саме той випадок, коли можна сказати, що в команді немає зірки за визначенням. Але якщо все ж спробувати виділити когось конкретного, то це, безумовно, буде досвідчений Мун Те-Цон, він же Джаред Стівенсон. Але називати ми цього форварда будемо корейським ім'ям. Та він і народився в Сеулі. Хоча, 38-річний гравець отримав корейське громадянство лише три роки тому, але навіть у такому поважному для кар'єри гравця віці Мун погодився допомогти команді Йо Джа-Хака в її черговому поході (ЧС-2014 в Іспанії). Американо-корейський ветеран, до речі, єдиний у складі азіатів гравець, який має серйозний міжнародний досвід - Франція, Італія, Туреччина і Росія - лише частина країн, в яких мав можливість показати себе Те-Цон. 

  Корейська баскетбольна ліга, часто скорочено KBL, є професійною чоловічою баскетбольною лігою в Південній Кореї. Перший сезон був зіграний в 1997 році. Він починається в жовтні і закінчується в квітні наступного року, як і більшість національних чемпіонатів у світі. KBL складається з 10 команд. Кожна команда грає 54 гри (27 ігор вдома, 27 - на виїзді). Кожна команда може мати лише 2 іноземних гравців. Раніше іноземні гравці не мали перевищувати 2,03 м (6 футів 8 дюймів), але сьогодні це правило все не діє.

   Найтитулованішими клубами країни виступають "Чеонжу КСС Егіс" та "Ульсан Мобіс Фібус", які здобули по 5 титулів кожний. Діючими чемпіонами є гравці "Ульсан Мобіс Фібус".

          

 

Філіппіни

     

  Республіка Філіппіни (Republic of the Philippines) — країна, що знаходиться на архіпелазі в західній частині Тихого океану та сході Південно-Китайського моря. Площа — 300 тис. км2, із них 1830 км² - вода. Філіппіни - унікальна держава, яка розташовується на островах. У загальній сумі це більше 7000 островів різних площ. Столиця — Маніла (о. Лусон). Населення - 105 720 644. Розмовляють на англійській та тагальській мовах - офіційні.

  Філіппіни - дивовижна країна, яка поєднала в собі культури багатьох народів (Китаю, Іспанії, США, Японії, Малайзії). А тому не зайвим буде зазначити декілька цікавих фактів про неї. Філіппіни розташовані на краю Тихого океану, а тому вони постійно знаходяться у небезпеці через тайфуни та землетруси. Це не кажучи вже про те, що на багатьох островах є діючі вулкани. Філіппінці перебувають у так званому "вогняному кільці" і завжди змушені бути напоготові.

   

  У найпершому по виникненню місті Філіппін Себу був убитий знаменитий мандрівник Магеллан. Мореплавець загинув у дуелі від рук місцевого вождя Лапу-Лапу, якого філіппінці також поважають і шанують за те, що він був першим, хто вів активну боротьбу з колонізаторами на початку ХVI століття. Пам'ятники Магелану і Лапу-Лапу стоять в Себу на одній площі - там, де відбулася битва.

  Всі любителі вулканів постійно розмірковують про найбільші і наймогутніші вулкани планети, і на Філіппінах у них є достатньо предметів для розмови, адже на островах знаходиться знаменитий вулкан Тааль. Він вважається найменшим вулканом на планеті, чим також сильно привертає увагу туристів. Ну і, звичайно, своєю красою - прямо в кратері вулкана знаходиться невелике озеро.

  Баскетбол є найпопулярнішим видом спорту на Філіппінах. У нього грає дуже багато людей як на аматорському, так і на професійному рівні. Тому не дивно, що саме їх збірна є найтитулованішою командою Азії (якщо брати й менш важливі змагання - Південно-Східно-азійські та інші чемпіонати). Філіпінці загалом здобули 9 медалей на ЧА. У баскетбол тут почали грати чи не найраніше із всіх держав Азії, причиною чому послужив американський колоніальний режим, який був тут з 1896 по 1946 рр. Саме американці привили любов до цього виду спорту у місцевих жителів. Філіпіни почали виступати на різних міжнародних змаганнях з 1913 року.

  Найуспішніша ера остров'ян припала саме на той час, коли Філіппіни стали членом ФІБА - середина ХХ століття. А якщо точніше, то вступили у всесвітню організацію "Гілас" в 1936 році - тоді ж і зіграли на своїй першій Олімпіаді, і відразу ж показали неймовірно неочікуваний результат! Тоді в Берліні міцні "андердоги" філіппінці несподівано для всіх посіли п'яте місце з 24-х команд. На чемпіонаті світу-1954 в Бразилії від остров'ян вже чекали сюрпризів, але ніхто не міг подумати, що азіатська команда увійде в число призерів ЧС. Філіппінці стали третіми, матеріалізувавши свою праця в єдину поки що для них медаль планетарного масштабу.

  А наступне покоління філіппінських баскетболістів допомогло встановити гегемонію в Азії. У семи чемпіонатах Азії, які проходили з 1960 по 1973 роки, "Гілас" завоювали чотири "золота", два "срібла" і одну "бронзу". Все вищеперелічене - найуспішніша сторінка (або ціла розповідь) в історії баскетболу на Філіппінах. Наприкінці ж ХХ століття і початку третього тисячоліття філіппінцям припадало лише з сумом згадувати про колишні успіхи, адже команда не могла навіть потрапити до числа призерів на чемпіонаті Азії і кваліфікуватися на чемпіонат світу. І ось, через 36 років, пройшовши через революцію в своїй країні (результат - пропуск ЧС-86) і дискваліфікацію на два ЧС (2002, 2006) через конфлікт керівництва філіппінського баскетболу з ФІБА, "Гілас" знову потрапили на ЧС у Іспанію (2014 р.). Із групи з Грецією, Хорватією, Аргентиною, Сенегалом та Пуерто-Ріко вийти не змогли, здобувши лише одну перемогу над африканцями. За підсумками цього чемпіонату отримали нагороду "За кращу підтримку вболівальників".

  

  Філіппінська баскетбольна асоціація (PBA) є чоловічою професійною баскетбольною лігою. У ній грає 12 команд. Це була перша професійна баскетбольна ліга в Азії і є другим найстарішим безперервно існуючим у світі нацональним чемпіонатом після НБА. Правила Ліги є гібридом правил ФІБА та НБА. Перша гра в  в "Аранета Колізеї" у Кесон-Сіті 9 квітня 1975 року. Лігу нині очолює комісар (на американський лад) Чіто Салюд.

    

  Сезон, як правило, складається з трьох конференцій. З сезону 2010-11, конференції були названі Філіппіни Фієста, кубок Комісіонера та кубок Губернатора. Якщо команда виграла всі конференції, команда вважається чемпіоном "Великого шолома". Всі франшизи (команди) належать корпораціям. Вони не притягнені до географічної місцевості, тому вони не грають на "домашньому стадіоні."Ліга орендує різні майданчики. Більшість ігор відбіркового туру відбуваються в "Smart-Araneta Coliseum" у Кесон-Сіті та "Mall of Asia Arena" в місті Пасай. 

  

  Найпопулярнішими командами є "Гінебра" та "Пурфудс"(по 31% вболівальників). Команда "Сан-Мігель-Петрон" здобула 20 титулів, що є найкращим показником. Далі розташувалися "Аляска Ейсес"(14) і "Пурфудс" (13).

                  

   Більшість нині присутніх зоряних гравців ліги також є членами Філіппінської національної команди. За весь історичний період існування чемпіонату філіппінцібачили таких гравців, як: Самбой Лім, Аллан Кайдіс, Гектор Кальмі, Рамон Фернандес, Роберт Яворський, Бенджі Парас, Ронні Магсанок, Елвін Патрімоніо, Денні Сейгл і Денні Ільдефонсо. Рамон Фернандес і Елвін Патрімоніо є єдиними гравцями, що виграли чотири нагороди "Найкорисніший гравець (MVP) сезону".

        

                                                                                         Елвін Патрімоніо

  Якщо ж брати сучасних зірок збірної, то це безумовно натуралізовані амариканці Маркус Даутхiт та Андрей Блатч (великий досвід гри в НБА), а також Джиммі Аллапаг. Саме ці гравці були обличчям збірної на останньому чемпіонаті світу в Іспанії.

           

  

Японія

   

  Японія (яп. 日本, にっぽん / にほん) — держава у Східній Азії. Офіційна назва — Японська держава. Розташована на Японському архіпелазі, у північно-західній частині Тихого океану. Столиця — Токіо. Населення - 128 056 026 чол. Слово «Японія» означає «Країна, де сходить сонце» або "країна вранішнього сонця". Одна з найбільш технологічно розвинутих країн світу. 

  На мою думку, доцільно було б зазначити деякі цікаві факти про цю дивовижну країну. А розпочати я б хотів із столиці. Токіо є найдорожчим містом для життя в світі. Ринок Цукідзі, що знаходиться в столиці, є найбільшим у світі рибним ринком. Токіо є найбільшим і найбільш технологічно розвиненим у країні. Японія складається приблизно з 6800 островів. Чотири головні острови - Хонсю, Кюсю, Сікоку і Хоккайдо - складають 97% від загальної площі держави. У Японії більше 200 вулканів, а найвищим діючим вулканом є гора Фудзі, зображена вище.

  Японія вважається моноетнічною країною, адже 98 % її мешканців є японцями. Методика виховання дітей в Японії є унікальною і не схожа ні на одну в світі. Це єдина країна в світі, яка зазнала весь жах атомної зброї. Через сильну американську присутність  японці почали грати в бейсбол. Переважна більшість молоді вважає, що атомні бомби на Хіросіму і Нагасакі скинули не американці, а росіяни.

 Японія є батьківщиною різних видів бойових мистецтв, таких як карате, дзюдо, сумо, ніндзюцу, Кендо, айкідо. Більшість японських банкоматів не приймають іноземні банківські картки. У японській мові, гейша означає «артист» і першими гейшами були чоловіки. Найдорожчий тунець в світі було продано в Японії за $ 735 000 USD. У Японців в будинках немає центрального опалення, зате тротуари і дороги в зимовий час підігріваються, щоб не було ожеледиці. І це лише невелика частина того неймовірного та захоплюючого, що ми маємо знати про японців.

 

  Якщо вимірювати популярність нашого улюбленого виду спорту кількістю професійних та напівпрофесійних команд в країні (33), то баскетбол, безсумнівно, буде розглядатися як спорт №1 в Японії. Для порівняння, Китай і США, які мають набагато більше населення та фанатів, мають лише 18 і 30 команд відповідно. Баскетбол в Японії має довгу історію, яка починається ще в 1900 році. І хоча він і поступається по популярності європейському футболу та бейсболу по продажу квитків, трансляціях на телебаченні, а також доходах від реклами,та все ж займає серйозне місце у серцях японців.

  Японія має одну з найуспішніших баскетбольних збірних в Азії. Двічі виграли Чемпіонат Азії, 5 разів були срібними і 7 рази бронзовими призерами. Команда 6 разів брала участь в Олімпійських іграх і 4 рази в чемпіонатах світу. Японська баскетбольна асоціація (JBA) - керівний орган в баскеболі Японії. Заснована y 1936 p. і є однією з найстаріших азійських федерацій.

  На сьогодні існує проблема з визначенням провідної баскетбольної ліги країни. У даний час на території острівної держави проводяться свої турніри дві різні організації: Баскетбольна японська ліга і Національна баскетбольна ліга. Керівний баскетбольний орган країни - Японська асоціація баскетболу (JBA) - отримала від ФІБА наказ: до 31 жовтня об'єднати два турніри, щоб привести національний чемпіонат у відповідність до вимог Міжнародної федерації. Однак досягти угоди сторонам не вдалося, і ще до закінчення терміну ультиматуму глава JBA Ясухіко Фукацу подав у відставку. Нове керівництво національної федерації вже оголосило про намір співпрацювати з ФІБА і привести структуру японського баскетболу у відповідність із нормами.

  BJLeague (Баскетбольна ліга Японії), яка заснована 5 листопада 2005 року. 22 команди діляться на дві конференції - Східна і Західна. У 2006 році була проведена перша "Гра Всіх Зірок", головним спонсором якої виступила компанія "Turkish Airlines" і є ним донині. BJ-ліга побудована на американській спортивній системі франчайзингу. 

  Попри те, що ця ліга має коротку історію свого існування, все ж є команди, яким уже вдалося виграти по 3 чемпіонати і вважатися в Японії найбільш титулованими: "Осака Евесса" та "Руйку Голден Кінгс". Саме останні і є діючими чемпіонами країни.

   

  Поряд з BJLeague існує Національна баскетбольна ліга (NBL), яка є корпоративною лігою. Складається з команд-компаній та інших клубів, які пов'язані з Японською баскетбольною асоціацією, офіційним керівним органом баскетболу в Японії. Там немає системи просування і вильоту між BJ-лігою та НБЛ. У 2012 році JBA оголосила про свій намір створити  Національну баскетбольну лігу в якості першокласної професійної ліги в Японії, щоб замінити свого попередника. Перший сезон NBL розпочався восени 2013 року і закінчився у травні 2014 року перемогою команди "Вакаяма".

 Через те, що в обох лігах значну роль відіграють легіонери, якщо не вирішальну, місцевим виконавцям не часто вдається засвітитися на серйозному рівні. Та все ж за всю історія японського баскетболу були виконавці, які гідні нашої уваги. У першу чергу - Косуке Такеучі. Він грає за "Ейзін Сіхорсіс" в JBL. Також є членом національної збірної з баскетболу. Грав на домашньому чемпіонаті світу 2006 року і  на чемпіонаті Азії 2007 та 2009 років. У 2010 році його запросила у Літню лігу "Міннесота Тімбервулвс", де чогось особливого не показав. Та все ж, саме він в останнє десятиліття є обличчям японської збірної.

   Ну й також варто зазначити першого японця в НБА - Юта Табусе. Він пройшов весь тренувальний табір з командою "Фінікс Санс" і підписав негарантований контракт. Зігравши лише в декількох матчах, покинув команду. Пізніше намагався закріпитися в "Даллас Маверікс" та "ЛА Кліпперс", але це йому не вдалося. А тому Табусе повернувся в Японію, де зараз грає за "Лінк Точіджі Брекс". З цією командою він вигравав чемпіонат у 2010 році та був визнаний найкориснішим гравцем фінальної серії.

  Таким чином, проаналізувавши розвитокнайкращого командного виду спорту з м'ячем у цих країнах, стає зрозуміло, що його перспективи в Азії є величезними. Адже саме цей континент має надзвичайні демографічні ресурси. Простіше кажучи - є з кого обирати. А тому не варто дивуватися тому, що тут й надалі будуть з'являтися все більше власних талановитих виконавців, яким у їх становленні допомогатимуть легіонери зі всього світу. А опорою для подальшого розвитку континентального баскетболу, безперечно, мають стати описані вище мною країни - Китай, Іран, Філіппіни, Японія, Південна Корея. Проте, провідну роль я все ж таки відвів би саме китайцям.

 

Читати 22229 разів Останнє редагування Неділя, 08 лютого 2015 23:29
Детальніше в цій категорії: « Баскетбольна географія. Океанія

Партнери

Банери


Интернет реклама УБС

Интернет реклама УБС

Интернет реклама УБС